TOP
Obowiązki domowe

Wyjeżdżamy na wakacje! Jak się spakować i nie oszaleć

Mamy dziś 16 lipca, czyli środek sezonu urlopowego. Cudowny czas – perspektywa wyjazdu cieszy niemal każdego 🙂 Mnie też, uwielbiam wakacje! Ale nie cierpię pakowania i tej presji, żeby przypadkiem czegoś ważnego nie zapomnieć. Szczególnie jeśli mam spakować siebie, dzieci i pomóc jeszcze przy tym mężowi, to ciśnienie rośnie 😉 Dodatkowo my wyjeżdżamy bardzo często na weekendy do rodziców i pakujemy się wręcz co chwilę. Czasami mam wręcz wrażenie, że nie ma sensu się rozpakowywać.
A więc, jak się spakować i nie oszaleć przy tym? Nam udało się wypracować sposób pakowania, który znacznie usprawnia ten proces i drastycznie zmniejsza szanse na to, że coś zostawimy.

wakacje, plaża, odpoczynek, wyjazd, jak się spakować

Lista rzeczy do zabrania na wyjazd

Na czym bazujemy? Oczywiście na listach 🙂
Kilka lat temu stworzyliśmy z mężem listy rzeczy potrzebnych do zabrania na wyjazd. W trakcie pierwszych wyjazdów je dopracowaliśmy i teraz bardzo sporadycznie je aktualizujemy. Nasza baza list się całkiem szybko rozrosła, ponieważ stwierdziliśmy, że trudno korzystać z jednej, uniwersalnej listy na każdy wyjazd. Lepiej to porozdzielać.

Szablony list

Obecnie mamy następujące listy:

  • Rzeczy na krótki wyjazd na wakacje / weekend w lecie
  • Rzeczy na wyjazd na narty
  • Rzeczy na wyjazd na wesela i przyjęcia rodzinne
  • Rzeczy na mój wyjazd służbowy
  • Rzeczy na dłuższą podróż zagraniczną / zwiedzanie, na które jeździmy bez dzieci
  • Rzeczy do spakowania dla niemowlaka poniżej 6 miesiąca
  • Rzeczy do spakowania dla niemowlaka 6-12 miesięcy
  • Rzeczy do spakowania dla córki (powyżej roku/półtorej)

Nasze listy znajdują się w arkuszu na Google Drive – ułatwia to współdzielenie, każdy z nas ma do tego dostęp z dowolnego urządzenia. Przy zwykłym wyjeździe weekendowym zwykle nie korzystam z listy w trakcie pakowania, ale zawsze sprawdzam potem na liście rzeczy dla dzieci, czy czegoś nie zapomniałam. Z kolei przy dłuższych wyjazdach na wakacje, zazwyczaj zmieniam w arkuszu kolor komórki, jeśli daną rzecz już przygotowałam, ponieważ takie pakowanie trwa dłużej – czasami nawet kilka dni.

Najczęściej używamy list rzeczy do spakowania dla dzieci. My z mężem pakowaliśmy się już tak wiele razy, że przy standardowym wyjeździe automatycznie zabieramy wszystko, co potrzebujemy. Zresztą jako dorośli sobie poradzimy, jeśli czegoś zapomnimy, ale już brak smoczka, ulubionego pluszaka czy brak Nurofenu przy nocnej gorączce dziecka podczas wizyty u babci czy wyjazdu na wakacje może stać się sporym problemem.
Dodatkowo zauważyłam, że im mniejsze dziecko, tym więcej rzeczy potrzebuje do zapakowania 🙂 Dlatego powstały szczegółowe listy dla niemowlaka poniżej pół roku, powyżej pół roku (wprowadzanie diety i konieczność myślenia o zabraniu jedzenia dla dziecka) oraz powyżej roku/półtorej (taki chodzący i jedzący normalnie mały człowiek nie potrzebuje już swojej wanienki, krzesełka podróżnego czy specjalnego jedzenia). Na razie nasze najstarsze dziecko ma niecałe dwa lata, więc nie wiem, jak będzie się dalej rozwijać sytuacja, ale zapewne przyjdzie moment na stworzenie dla niej kolejnej listy.

„Jak się spakować” – szablony do pobrania

Gdyby ktoś miał ochotę przetestować takie listy i stworzyć własne, to chętnie podzielę się naszymi wzorcami – link do arkusza poniżej. Mając bazę, będzie wam łatwiej stworzyć własną, spersonalizowaną listę rzeczy na wyjazd 🙂

>>> Lista rzeczy do spakowania:

Ostatnio pojawiły się także aplikacje, które oferują gotowe listy rzeczy na wyjazd. Bazując na standardowych listach, można stworzyć swoją własną, a potem odznaczać rzeczy, które już spakowaliśmy. Wygląda to ciekawie, ale sama nie korzystam z nich, bo u nas dobrze sprawdza się arkusz na Google Drive, więc nie będę nic konkretnego polecać.

Spodobał Ci się ten wpis? Może masz ochotę się nim podzielić z innymi? Pozdrawiam :) Justyna

«

»

Co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *